باریک ترین لپ تاپ جهان در سال 2008

Apple MacBook Airاپل بار دیگر همه را مسحور کرد

میوه دوست داشتنی دنیای تکنولوژی یک بار دیگر تصویر جدیدی از خودش را ترسیم کرد.

در حقیقت سیب گاز زده شرکت Apple هر سال روی یک محصول جدید و البته کاملا متفاوت و منحصربه فرد این شرکت نقش می بندد.

این محصولات جدید هم معمولا هر سال در نمایشگاه سالانه این شرکت با نام Macworld، معرفی شده و به نمایش درمی آیند.

نمایشگاه Macworld امسال هفته گذشته برگزار شد تا تحولی دیگر را در قالب یک محصول جدید، پیشکش دنیای تکنولوژی کند.

منبع :

http://forum.persiandown.com/http://patrislaptop.mihanblog.com/

دنیایی جدید در یک پاکت

امسال زمانی که استیو جابز، رییس شرکت Apple در نمایشگاه سالانه Macworld روی صحنه رفت، تنها یک پاکت کوچک با اندازه یک کاغذ A4 را در دستانش حمل می کرد.

قطعا تا قبل از باز شدن این پاکت کسی فکرش را هم نمی کرد که به جای چند ورق کاغذ، در این پاکت کوچک یک محصول جالب قرار داشته باشد

جابز اما بدون هیچ حرفی تنها با یک چاقوی کوچک سر پاکت را باز کرد و در میان تعجب همه شرکت کنندگان، باریک ترین لپ تاپ دنیا را از این پاکت بیرون آورد.

این لپ تاپ که شرکت Apple آن را با نام MacBook Air معرفی کرد، درواقع باریک ترین و سبک وزن ترین لپ تاپ تولید شده تاکنون است.

جابز درباره این لپ تاپ می گوید: MacBook Air نقطه خیره کننده ای در مهارت طراحی مهندسی است که می تواند در آینده نزدیک دنیا را دگرگون کند.


کافی است مروری بر محصولات سال های گذشته شرکت Apple بکنیم تا این ادعا برای ما رنگ واقعی تری به خودش بگیرد.

از آنجا که معمولا محصولاتی با نقش یک سیب گاز زده به یکی از پرطرفدارترین های بازار محصولات دیجیتال تبدیل می شوند، حضور پررنگ MacBook Air در بازار جهانی لپ تاپ قطعا چندان هم دور از انتظار نیست. کافی است تنها دو هفته دیگر منتظر بمانیم تا باریک ترین لپ تاپ دنیا به بازار آمریکا و اروپا عرضه شود.

 

درون Mac Book Air چه می گذرد؟

MacBookAirبه سبکی1/36 کیلوگرم است و ضخامت آن تنها به 76/0 اینچ یا 93/1 سانتی متر می رسد.

این لپ تاپ که قطر آن حتی از ضخامت کف دست هم کمتر است، در واقع برای پایان دادن به جنگ رقابتی شرکت هایی مانند Sony، Dell و Asus طراحی و تولید شده است.

جابز Mac Book Air را با لپ تاپ مدل TZ شرکت Sony که باریک ترین لپ تاپ این شرکت است، مقایسه می کند. وزن لپ تاپ TZ برابر 5/1کیلوگرم است؛ در حالی که سنگینی Mac Book Air تنها به 36/1کیلوگرم می رسد.

پردازنده این لپ تاپ را شرکت Intel طراحی و تولید کرده است. در واقع این پردازنده، نسخه کوچک تر پردازنده های دو هسته ای Intel است.

ظرفیت هارددیسک این لپ تاپ 80 گیگابایت بوده و حجم حافظه رم آن 2گیگابایت است.

کاربران Mac Book Air امکان اضافه کردن یک هارددیسک 64 گیگابایتی را هم دارند که قیمت آن 999دلار است.

این لپ تاپ مجهز به تکنولوژی Wi-Fi است. با تمام اینها
Mac Book Air
یک نقص چشمگیر دارد که شاید تنها در نظر کاربران معمول قابل توجه باشد.

این لپ تاپ هیچ CD درایو و DVD درایوی ندارد.

در واقع کارشناسان شرکت Apple معتقدند نداشتن CD درایو به دلیل باریک بودن این لپ تاپ است و از طرفی با گسترش استفاده از شبکه های اینترنت پرسرعت، دیگر انتقال اطلاعات کمتر به وسیله ابزارهایی مانند CD و DVD انجام خواهد شد.

Mac Book Air قرار است از دو هفته آینده با قیمت 99/1 یورو در اروپا و با قیمت 799/1دلار در آمریکا عرضه شده و به فروش عمومی برسد.

محصولات حاشیه ای

در Macworld امسال محصولات دیگر از Apple البته در حاشیه معرفی MacBook Air معرفی شدند.

اضافه شدن امکان اجاره آنلاین فیلم های روز، به فروشگاه اینترنتی این شرکت یکی از محصولات جدید Apple است.

با استفاده از این امکان کاربران می توانند تنها با پرداخت 3 تا 5دلار جدیدترین فیلم های روز را به مدت 24ساعت تا 30روز دانلود کنند.

در همین راستا شرکت Apple با بعضی از بزرگ ترین استودیوهای فیلمسازی مانند Disney و Fox همکاری خود را آغاز کرده است.

نرم افزار جدید برای iphone هم محصول دیگری بود که در Macworld امسال معرفی شد.

این نرم افزار که با همکاری شرکت Google طراحی و تولید شده این امکان را به کاربران iphone می دهد تا بدون استفاده از GPS مکان خود و دیگر کاربران را از روی نقشه پیدا کنند.

 

تلاش رقبا

هنوز زمان زیادی از معرفی MacBook Air نگذشته است، اما زمزمه هایی درباره ورود لپ تاپ های باریک تولیدشده توسط شرکت های دیگر به گوش می رسد.

روز گذشته روزنامه وال استریت در خبری اعلام کرد که شرکت ASUS قرار است به زودی لپ تاپ باریک و ارزان قیمتی را با نام Asus Eee pc به بازار عرضه کند. این لپ تاپ که در نمایشگاه CES 2008 هم معرفی شد، تنها 900گرم وزن داشته و قرار است با قیمت 299یورو به فروش عمومی برسد.

Asus Eee pc مجهز به حافظه درایو جامد 4 گیگابایتی به جای هارددیسک بوده و حجم رم آن 512مگابایت است.

با تمام اینها اما گزارش جدید Apple از فروش 4میلیون iphone در 200 روز اول عرضه آن و پیش بینی فروش 10میلیون دستگاه از این محصول تا پایان سال 2008 می توانند سند خوبی برای موفقیت محصولات شرکت Apple در بازار جهانی محصولات دیجیتال باشد.
منبع :

دنیای اقتصاد

http://patrislaptop.mihanblog.com/

 

 

 

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 آبان 1388    | توسط: مصطفی    | طبقه بندی: اطلاعات عمومی رایانه، لپ تاپ و نو آوری، تکنولوژی و فن آوری روز، Apple Laptops،     | نظرات()